Menhiry

19. května 2007 v 16:34 |  tipy na výlet
Menhiry v Čechách
Zájem odborné veřejnosti začaly probouzet kameny typu menhirů u nás zhruba od poloviny minulého století.
Koncem 19.století se pak rozvinul spor mezi archeology, zastoupenými hlavně J.L.Píčem a geology, reprezentovanými osobou J. Woldřicha, o původ těchto objektů. Šlo především o to, zda se jedná o uměle, lidskou rukou vztyčené kameny, nebo o přírodní výtvory. Sondování jasně ukázalo, že jde o objekty vztyčené člověkem, tedy o archeologické památky.
Menhir zvaný Zakletý mnich, nebo též Zkamenělý kapucín stojí mírně nakloněný u polní cesty vedoucí z Drahomyšle severním směrem do Strkovic, asi 400 metrů od severního okraje obce. Je druhým nejznámějším menhirem v Čechách.
Menhir s lidovým pojmenováním Baba se nachází poblíž železniční zastávky Slavětín nad Ohří na rovině rozkládající se severozápadně od obce, asi jeden kilometr od kostela, na křižovatce polních cest poblíž malého rybníčku na přítoku Ohře, pod osamělým stromem.
Poblíž obce Klobuky na Slánsku stojí největší český menhir, známý pod jménem Zkamenělý pastýř. Váže se k němu pověst - při každém zvonění v klobuckém kostele postoupí o jeden krok blíže ke kostelu; až tam dojde, nastane konec světa. Menhir je znám i pod dalšími názvy - Kamenný muž, Zkamenělec či Zkamenělý slouha. Menhir stojí na poli asi 100 metrů východně (vpravo) od silnice směrem z Klobuk do Telců, vzdušnou časou asi jeden kilometr od kostela v Klobukách. Vezmeme-li tedy jako průměrnou délku jednoho kroku 70 cm, pak konec světa nastane ne dříve než za zhruba půl druhého tisíce let. Otázkou je, zda tam menhir vůbec dojde, někteří návštěvníci se mu jeho úkol snaží znemožnit tím, že do něj silou vtlačují mince , čímž pískovci, ze kterého menhir je, nijak neprospívají. A pro ty, kdo aspirují na dožití se dvou a více tisíc let - nemusíte se bát. Podle další pověsti se Pastýř pokaždé, když zvoní na protější straně v Kokovicích, musí vrátit o krok zpět.
Zkamenělec
Pískovcový kámen velikosti lidské postavy, zvaný "Zkamenělec", stával původně asi 30 metrů jižné od kostela a roku 1777 byla nad ním zřízena šindelová stříška.
V roce 1856 byl Zkamenělec zbaven přístřeší a postaven k hřbitovní zdi, kde stoji dosud.
Mapa menhirů v Čechách
červené hranaté - menhiry
fialové kulaté - sporné a novodobé menhiry
Možné je dodnes vidět poměrně zachovalé menhiry.
Bylo shledáno, že některé spojnice míří k místům na obzoru, kde vychází nebo zapadá slunce v době letního či zimního slunovratu. Takových linií bylo nalezeno celkem sedm.
Pro hypotetické určení původu českých menhirů je však klíčové zjištění, že v jejich sestavě se výrazným způsobem uplatňují spojnice s azimuty východů a západů Slunce v době nejvýznamnějších keltských svátků. Takových klíčových spojnic bylo nalezeno celkem 23
Rozbor rozmístění menhirů v severozápadních Čechách z astronomického hlediska
Je jistě pozoruhodné, že již na první pohled se převážná většina lokalit řadí po obvodech osmi kružnic o shodném průměru 29.3 kilometru, který je rovný modulu m2. Stranou zůstávají pouze dva objekty (5, 9). Mezi středy hypotetických kružnic jsou zajímavé geometrické vztahy, které rovněž asi nejsou náhodné.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 dedy dedy | 31. května 2007 v 2:53 | Reagovat

osobně znám "Pastýře " u Klobuk u Slaného

a je to opravdu zajímavý kousek,gratuluji k takovýmto zájmům

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama