hrady a zámky

19. května 2007 v 1:15 |  tipy na výlet
Hrad Okoř
Většina z vás určitě zná písničku o hradu Okoři a bílé paní, která tu straší.
Hrad dal postavit ve 14. století na ostrohu Zákolanského potoka bohatý pražský patricij František Rokycanský, ovšem už před tím zde stával menší hrad, jehož kaple byla do nového zabudována a její okna jsou dodnes viditelná v obytné věži. Podle pověsti patřil Přemyslovu družiníkovi Okořovi a do jeho rodu prý patřila i krásná Šárka. Rokycanského hrad byl na svou dobu poměrně vyspělý, bohužel nevýhodná poloha a vývoj dělostřelectva snižovaly jeho strategický význam. V 16. století Martinicové přestavěli obytné části hradu na renesanční zámek a ve století sedmnáctém se Okoř dostala do vlastnictví jezuitské koleje u sv. Klimenta. Po zničení v třicetileté válce a následném zrušení řádu roku 1773 hrad chátral až do dvacátých let 20. století, kdy byl staticky zajištěn a změnil se díky své poloze v oblíbené výletní místo.
Jak už to na takovýchto středověkých setkáních bývá, jako hlavní program bývá většinou šerm v podání skupin historického šermu. I na Okoři se jich sešlo několik a předváděly se na dvou kolbištích, pod hradem a nahoře před horní branou, kde bylo i jakési divadelní šermířské představení. Takový souboj chladnými zbraněmi v podání zkušených rytířů vypadá velice věrohodně a určitě se občas neobejde bez zranění zúčastněných. Na Okoř se můžete podívat i když se tam žádná slavnost zrovna nekoná.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Roman Roman | E-mail | Web | 16. února 2009 v 21:28 | Reagovat

13 středověký den na hradě okorí 9.5.09. od10h vystoupení šermířská,divadelní,taneční,střelecká,kaskadérská,a mnoho dalšího tržiště dobrá krm a mok, wc zajištěno. více na http://raven.kladensko.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama