Velikonoce

3. dubna 2007 v 22:10 |  jaro

Odkud je název Velikonoce?

Název Velikonoce je odvozen od Velké noci, kdy ukřižovaný Ježíš Kristus vstal z mrtvých. Avšak žádný ze zachovaných historických pramenů neudává přesné datum. Tradice klade neděli po "Velké noci" na první jarní úplněk, kdy slaví svůj velký svátek Pesach i Židé.
Velikonoční pro kluky
Upletl jsem pomlázku,
je hezčí než z obrázku,
všechny holky, které znám,
navštívím a vymrskám,
než mi dají vajíčko,
vyplatím je maličko.

Velikonoce

Pro většinu Čechů zůstávají Velikonoce původními pohanskými svátky jara a plodnosti, které slavili už staří Slované a Germáni. Jsou oslavou jarní rovnodennosti (slunovratu), zániku zimy a vítáním jara, kdy se země probouzí k životu a pole čekají na své zúrodnění. Jako připomínka návratu stěhovavých ptáků z jihu se dříve pekly takzvaní ptáčci - uzlíky.

Velikonoční beránek

Symbol beránka byl velmi rozšířený už za doby pohanů. V křesťanství beránek symbolizuje památku Krista, "Beránka Božího", který byl právě jako nevinný, čistý a poslušný beránek obětován na kříži a jeho krev zachránila pokřtěné od hříchu a smrti. Beránek jako obřadní pokrm je znám už od středověku. Nevíme však, zda se jedlo přímo beránčí maso, které si jen málokdo mohl dovolit, nebo jen pečivo v podobě beránka.

Vysévání obilí

Vysévání obilí znamená počátek zemědělských prací. Lidé si obilí vysévají i doma, do misek a talířů, aby rostoucí zelená travička přivedla přicházející jaro i do jejich domovů a společně s dalšími jarními květinkami a ozdobami navodila tu pravou jarní atmosféru. Zelená je barvou jara, a tak spolu s dalšími hřejivými a jasavými odstíny žluté, oranžové, a jasně modré příjemně oživí po zimě ještě prochladlé byty.
Děti mohou také zkusit vyrobit košíček na vajíčka nebo kraslice.Košíček vybarví, podlepí kartónem a vystřihnou obrys.Vytečkované linie nastříhnou,čárkované ohnou.
Potom jednotlivé lístky košíčku slepí vždy kousek přes sebe.Nebo jim pomozte udělat uprostřed každého lístečku dírku děrovačkou a tou potom protáhnou stužku a sváží na mašličku.Stužka potom drží tvar košíčku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Turner Turner | 27. března 2015 v 11:18 | Reagovat

:-!  :-!  :-!  :-!

2 Kurva píča samopal Kurva píča samopal | 27. března 2015 v 11:19 | Reagovat

Turner je asi velká píča :DD

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama